Radca prawy – przyjaciel każdego przedsiębiorcy

W życiu każdego człowieka i przedsiębiorcy przychodzi taki moment, że prędzej czy później zmuszony jest skorzystać z usług doradztwa prawnego. W zależności od tego, jaka jest geneza naszego problemu, mamy możliwość skorzystania z usług kilku specjalistów jak radca prawny czy adwokat. Wbrew pozorom ich praca posiada pewne różnice, a ich znajomość może skutecznie oszczędzić nam wiele czasu i kłopotu.

Przydatność porady prawnej

W momencie, w którym pojawia się sytuacja prawnie dla nas niejasna, bo nie ma co ukrywać, że nie każdy jest biegły w tej dziedzinie, na pomoc może przyjść nam radca prawny . Możemy udać się do niego z niemal każdym zapytaniem i sprawą, a po zapoznaniu się z naturą sprawy, udzieli nam potrzebnych odpowiedzi. Wątpliwości natury prawnej mogą pojawić się przy wielu okazjach, jak sprzedaż samochodu, spłata kredytu, konsultacja ws. wprowadzenia polityki RODO do firmy czy rejestracja spółki handlowej. Jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą bądź planujemy założyć spółkę z o.o, powinniśmy rozważyć znalezienie odpowiedniego radcy prawnego, który na bieżąco będzie w stanie nam pomóc przy wielu niejasnościach wynikających z pracy naszej firmy. Należy pamiętać, że prowadząc firmę odpowiadamy prawnie przed różnego rodzaju urzędami. Przykładowo można ponieść konsekwencje za niewprowadzenie RODO w firmie czy duże opóźnienia w uiszczaniu składek ZUS.

Specjaliści dla trudniejszych spraw

Jeśli potrzebujemy natomiast odpowiedniej reprezentacji w sądzie, powinniśmy skierować się do zupełnie innego specjalisty. Adwokat pełni funkcję podobną do radcy prawnego, z tą jednak różnicą, że ma uprawnienia do prowadzenia naszych spraw przed obliczem sądu. Każdy adwokat posiada zwykle zupełnie inną specjalizację i z tej przyczyny musimy poświęcić trochę więcej czasu na znalezienie tego odpowiedniego. Jeśli nie chcemy polegać zupełnie na ślepym trafie, możemy skorzystać naszym celem powinna stać się kancelaria adwokacka. Większość z nich zatrudnia bardzo wielu specjalistów, więc jest szansa, że w ich szeregach znajduje się odpowiedni dla naszego problemu adwokat. Dodatkowym atutem dla tego rozwiązania jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli nasza sprawa przybierze nieco inny od zakładanego tor rozwoju, kancelaria adwokacka zaproponuje nam innego adwokata, będącego odpowiednio przygotowanym z zakresu prawa, jakie powinno być w tym momencie zastosowane.

 

Rynek usług prawnych oferuje nam naprawdę bardzo duży wybór usług, dlatego znalezienie i zatrudnienie odpowiedniego specjalisty jak adwokat, czy radca prawny, nie powinien być większym problemem, bez względu na to, jaka jest natura naszej sprawy – nie ważne, czy chcemy rejestrować spółkę handlową czy mamy problem dotyczący kwestii prawa cywilnego.